Magiczne znaczenie liczb

Magiczne znaczenie liczb. Wśród tajemnic szczególne miejsce zajmują tajemnice liczb, ich występowania i wpływu na ludzi. Na każdym kroku stykamy się z liczbami, które towarzyszą nam od narodzin do ostatnich dni. Nie wyobrażamy sobie bez nich naszego życia. Jaką rolę odgrywają w naszym przeznaczeniu?

Przesądy związane z liczbami są prawdopodobnie jednymi z najbardziej trwałych i rozpowszechnionych. Osoba, która nie wierzy w żadne znaki, nadal puka trzy razy w stół, „aby tego nie zepsuć”, lub trzykrotnie splunie przez ramię. Wiele osób ma „swoją”, czyli ulubioną liczbę i niemal na serio wierzy, że przynosi im ona szczęście. Nasze obecne przesądy są echem starożytnych idei o mistycznej mocy liczb.

Plemiona i mistycyzm liczb

W plemionach, gdzie liczenie ograniczało się do dwóch lub trzech, wszystko, co wiązało się z liczbą obiektów przekraczającą dwa lub trzy, było równoznaczne z pojęciem „wielu” lub „ciemności”. To, czego nie można było policzyć, znajdowało się niejako poza umysłem, było tajemnicze, obdarzone właściwościami nadprzyrodzonymi i uważane było za święte. Wynaleziono nawet specjalną naukę o liczbach – numerologię. Numerologia ma swoje korzenie w starożytności – nawet prymitywne plemiona posługiwały się liczbami. Świadomie lub nieświadomie ludzie są jej posłuszni. Nieparzysta liczba kwiatów w bukiecie, nabożeństwo dla sześciu lub dwunastu osób, powtórzone trzy razy. Magia liczb znajduje odzwierciedlenie w przesądach: w wielu krajach nie ma samolotów z numerem ogona 13, piętra z numerem „13”, 13. pokoju w hotelach itp.

Numerologia była częścią tajemnej wiedzy najbardziej wykształconej i oświeconej elity starożytnych państw: egipskich kapłanów, asyryjskich magów, indyjskich braminów. Kapłani starożytnego Memfis twierdzili: „Nauka o liczbach i sztuka woli – to są dwa klucze magii, otwierają wszystkie drzwi wszechświata”. Liczby w starożytnej Grecji otaczano szczególną czcią.

Magiczne znaczenie liczb

Główne przepisy obecnej wersji zachodniej numerologii zostały opracowane w VI wieku pne. Starożytny grecki filozof i matematyk Pitagoras, który połączył systemy matematyczne Arabów, Druidów, Fenicjan i Egipcjan z naukami o naturze ludzkiej. Pitagoras urodził się około 580 roku pne. Dużo podróżował po Egipcie, Chaldei i innych krajach, a po powrocie założył specjalne stowarzyszenie filozoficzne w południowych Włoszech. W tym społeczeństwie, czyli szkole pitagorejskiej, studiowano nauki ścisłe, zwłaszcza arytmetykę, geometrię i astronomię, i dokonywano najważniejszych odkryć.

Liczby rządzą światem. Magiczne znaczenie liczb

„Liczby rządzą światem”, powiedział Pitagoras. Pitagorejczycy wierzyli w mistyczne życie liczb, wierzyli, że za każdym przedmiotem zawsze stoi pewna liczba. Liczby, podobnie jak duchy, przynoszą ludziom dobro i zło, szczęście i nieszczęście. Trzeba tylko wiedzieć, które z nich są dobre, a które złe. Pitagoras, objaśniając tę ​​tajemniczą naukę swoim uczniom, powiedział, że od tego, jak bardzo człowiek jest zaznajomiony z magicznymi właściwościami liczb, na ile umie się nimi posługiwać, dominuje nad swoim przeznaczeniem. 

Ponad innymi pitagorejczycy postawili jednostkę. Od niej podobno odszedł cały świat, ona jest początkiem wszystkiego, wszechświata, samych bogów. Dwójka niesie ze sobą miłość, małżeństwo, jednocześnie jest symbolem nietrwałości. Wydawało się to niezwykłe, ponieważ składało się z sumy poprzednich liczb. W końcu szóstka jest podzielna przez 1, 2, 3, a jeśli dodasz lub pomnożysz te liczby, znowu 6. Nikt nie posiada tej własności. jeszcze jeden numer.

Magia liczb

Pitagoras, jego uczniowie i zwolennicy zredukowali wszystkie liczby do liczb od 1 do 9 włącznie. Ponieważ są to liczby początkowe, z których można uzyskać wszystkie inne. Co samo w sobie nie budzi już zaufania, ponieważ w systemie liczb binarnych, na przykład, takie jest tylko jedna cyfra, szesnastkowa, wręcz przeciwnie, piętnaście. Najprostszą i najbardziej popularną metodą uzyskania tych cyfr z liczb jest dodanie wszystkich cyfr tej liczby. A następnie, jeśli powstanie 10 lub więcej, dodaj również te cyfry. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *