Medytacja, stres i zdrowie

Medytacja, stres i zdrowie. Medytacja to prosta technika. Jeśli jest praktykowana przez zaledwie 10 minut każdego dnia, może pomóc w kontrolowaniu stresu i zmniejszeniu lęku. Poprawia układu krążenia i sprzyja osiągnięciu większej zdolności do relaksacji.

Chociaż medytacja była praktykowana od tysięcy lat, technika medytacyjna zwana „reakcją relaksacyjną” została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych przez doktora Harvarda, Herberta Bensona, w latach 70. XX wieku. Technika ta zyskała akceptację lekarzy i terapeutów na całym świecie. Między innymi jako sposób na łagodzenie objawów różnych chorób, od raka po AIDS.

Kiedy nasze ciała są narażone na nagły stres lub zagrożenie, reagujemy charakterystyczną reakcją „walcz lub uciekaj”. „Przypływ adrenaliny”, którego doświadczamy, jest wynikiem uwalniania hormonów epinefryny (adrenaliny) i norepinefryny. Powodują wzrost ciśnienia krwi i tętna, przyspieszenie oddechu i zwiększenie przepływu krwi do mięśni.

Medytacja, stres i zdrowie

Codzienne trenowanie naszego organizmu w celu osiągnięcia tego stanu odprężenia może prowadzić do poprawy nastroju. Ponadto do obniżenia ciśnienia krwi, lepszego trawienia i zmniejszenia codziennego stresu.

Technika reakcji relaksacyjnej polega na cichym powtarzaniu słowa, dźwięku lub frazy – być może takiej, która ma dla ciebie szczególne znaczenie – podczas spokojnego siedzenia z dobrą postawą i zamkniętymi oczami przez 10 do 20 minut . Należy to zrobić w cichym miejscu wolnym od zakłóceń. Siedzenie jest preferowane niż leżenie, aby uniknąć zaśnięcia. Rozluźnij mięśnie, zaczynając od stóp i przechodząc do twarzy. Oddychaj przez nos w swobodny i naturalny sposób.

Podczas sesji medytacyjnej natrętne zmartwienia lub myśli należy ignorować lub odrzucać najlepiej jak potrafisz. Należy skupić się na dźwięku, słowie lub zdaniu. Możesz otworzyć oczy , aby spojrzeć na zegar podczas ćwiczeń, ale nie ustawiaj budzika. Kiedy skończysz, pozostań w pozycji siedzącej. Najpierw z zamkniętymi, a następnie otwartymi oczami i stopniowo pozwól myślom powrócić do codziennej rzeczywistości.

Związanie

Technika ta wymaga pewnej wprawy i na początku może być trudna, ale z czasem prawie każdy może nauczyć się osiągać upragniony stan odprężenia. Benson zaleca ćwiczenie tej techniki raz lub dwa razy dziennie. Zaleca, aby nie ćwiczyć reakcji relaksacyjnej w ciągu dwóch godzin po zjedzeniu posiłku, ponieważ proces trawienia może zakłócać tę technikę.

Reakcję relaksacyjną można również wywołać za pomocą innych technik medytacyjnych i relaksacyjnych, takich jak medytacja uważności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *