Wielki Mag

Wielki mag, Wielka Bestia 666, Perabduro, Ankh-fn-khonsu, najbardziej nikczemny człowiek na świecie, Aleister Crowley był znanym – i kontrowersyjnym – okultystą. Wyzywająco niekonwencjonalny pod każdym względem, żył według własnego powiedzenia: „Czyń swoją wolę, niechaj będzie całym prawem”.

Wielki mag

Syn pobożnej pary chrześcijańskiej, Edward Alexander Crowley, urodził się w Leamington Spa w 1875 roku. Po Malvern School i Tonbridge College studiował nauki przyrodnicze w Trinity College w Cambridge. Podczas wizyty w Szwecji przeżył wizję zmieniającą życie, która przekonała go o duchowym powołaniu, które naznaczył zmieniając nazwisko na Aleister.

Seks i magia

Zainteresowania Crowleya łączyły erotykę z ezoteryką. Opublikował wiersze, w tym tom wierszy, który jeden z krytyków określił jako „najbardziej obrzydliwy kawałek erotyki w języku angielskim”. Zaangażował się także w tajne grupy, takie jak Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku.

Stopniowo rozwinął swój własny zestaw wierzeń, które czerpały z magii starożytnych Egipcjan i wielu innych tradycji. Równie różne były jego zainteresowania seksualne. Miał wielu kochanków – zarówno mężczyzn, jak i kobiety – i praktykował rodzaj magii seksualnej.

Wielki mag. Podróże i oświecenie

Genialny wspinacz, łowca grubej zwierzyny i wytrawny podróżnik, Crowley badał Meksyk, Indie, Egipt, Amerykę i wiele więcej. W pierwszych dwóch dekadach XX wieku napisał serię rozpraw, w których przedstawił swoją filozofię. Twierdził, że Prawo Thelemy, słowo zaczerpnięte z greki oznaczającej Wolę, a to zostało mu podyktowane przez starożytnego egipskiego ducha. Przedstawiał kluczową zasadę życia, tak jak to widział: dążenie do wyrażania woli każdego człowieka, nieskrępowane przez powszechną opinię, prawo czy konwencjonalną etykę.

Magia i hańba

W 1920 przeniósł się na Sycylię, gdzie założył opactwo Thelemy jako siedzibę swojej nowej religii. Tutaj dążył do duchowego oświecenia, ogłaszając się Ipssissimus – poza Bogami – w 1921 roku.

Eksperymentował także z seksem i narkotykami. W 1923 pewien Anglik zmarł w tajemniczych okolicznościach po rytuale, podczas którego miał spożyć krew kota. Równie przerażona była brytyjska prasa i włoski faszystowski rząd. Crowley został wyrzucony z Sycylii, opactwo zostało zamknięte, a grupa rozproszyła się. 

Narkotyki i śmierć

Choć zubożały, zhańbiony i uzależniony od heroiny, Crowleyowi nigdy nie brakowało zwolenników. Spłodził kilkoro dzieci, w większości nieślubnie. Zmarł, w Hastings w 1947 r.

Podczas skandalu Thelema Abbey jedna z gazet nazwała Crowleya „najgorszym człowiekiem na świecie”. Zaprzeczyłby temu, twierdząc, że jego praca jest naprawdę dobra, ponieważ uwalnia ludzi od ziemskich reguł i otwiera prawdziwie duchowe doświadczenia.

Ale nie ma wątpliwości, że cieszył się również sławą, a jego sława wzrosła dopiero po śmierci. Wciąż istnieją grupy, które nazywają siebie Thelemitami. Wciąż ci, którzy używają jego kart tarota i czytają jego książkiAlbum Pepper’s Lonely Hearts Club Band  pomiędzy indyjskim guru Sri Yukteswarem a hollywoodzką gwiazdą Mae West.

Aleister Crowley jest legenda świata okultystów, ponieważ wniósł wiele nowatorskich i niezwykle skutecznych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *