Wicca – rys historyczny

Wicca to współczesna pogańska religia oparta na naturze. Rytuały i praktyki różnią się między ludźmi, którzy identyfikują się jako Wiccanie. Większość obserwacji obejmuje obchody święta przesilenia i równonocy, uhonorowanie męskiego boga i kobiecej bogini. Także włączenie ziołolecznictwa i innych naturalnych przedmiotów do rytuałów. Wiccanie praktykują swoją religię zgodnie z kodeksem etycznym, a wielu wierzy w reinkarnację.

Wicca
Wicca

CO TO JEST WICCA?

Wicca jest uważana za nowoczesną interpretację tradycji przedchrześcijańskich. Niektórzy zaangażowani w nią twierdzą, że ma bezpośredni związek ze starożytnymi praktykami.

Wicca ma również pewne podobieństwa z druidyzmem, w swoim komponencie środowiskowym i jest uważana za inspirację ruchu bogini w duchowości.

Istnieje ogromna różnorodność wśród osób i grup praktykujących religię wickańską. Ale wiele z nich jest duoteistycznych, czczących zarówno boginię żeńską, jak i boga mężczyznę (czasami nazywanych boginią matką i rogatym bogiem).

Wiccanie to również ateiści, panteiści, politeiści. Mają szacunek dla bogów i bogiń jako archetypowych symboli, a nie rzeczywistych lub nadprzyrodzonych istot. Rytuały w Wicca często obejmują święta skupione wokół faz księżyca. Równonoce i przesilenia słoneczne, a także elementy, takie jak ogień, woda, ziemia i powietrze oraz ceremonie inicjacyjne.

WPŁYW FEMINIZMU

W latach siedemdziesiątych amerykańska wersja wiccańska przekształciła się z opartej na magii pogańskiej dyscypliny, która domagała się brytyjskiego dziedzictwa, w ruch duchowy oparty na naturze, z ciężkimi tonami ekologizmu i feminizmu. To z kolei wpłynęło na religię w Anglii.

Feministyczny wpływ wzmocnił się w latach 70. i 80. XX wieku. Stało się to dzięki kobietom, które weszły do ​​religii przyciągane przez bóstwo żeńskie, ale miały do ​​czynienia z mizoginistyczną rzeczywistością w szeregach religii.

W 1971 roku działacz Wicca Z. Budapest założył sabat Susan B. Anthony , który praktykował Dianic Wicca, formę matriarchalnego kultu księżycowego. Budapest napisał Feministyczną Księgę Cieni. Wiele feministycznych kowenów wyrosło z budapeszteńskiego sabatu.

RELIGIA NATURY A PRAWO

W 1986 roku Wicca została uznana za oficjalną religię w Stanach Zjednoczonych. Liczba praktykujących wiccan w Stanach Zjednoczonych okazała się trudna do oszacowania, a źródła podają od 300 000 do trzech milionów praktykujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *