Wiara w zdolności paranormalne

Wiara w zdolności paranormalne. Wierzący w ESP na całym świecie mają różne wyobrażenia o tym, jak przejawiają się te zdolności. Niektórzy uważają, że każdy posiada te zdolności, a my mimowolnie doświadczamy cały czas momentów ESP. Inni twierdzą, że tylko garstka psychików , szamanów lub mediów ma specjalną moc. Że mogą uzyskać dostęp do tej mocy tylko wtedy, gdy wejdą w specjalny stan psychiczny. Większość wierzących uważa, że ​​każdy ma potencjał do ESP, ale niektórzy ludzie są bardziej zestrojeni ze swoimi paranormalnymi zdolnościami niż inni.

Wierzący nie zgadzają się również co do tego, jak faktycznie działa ESP. Jedna z teorii mówi, że podobnie jak nasze zwykłe zmysły, ESP to energia przemieszczająca się z jednego punktu do drugiego. Zazwyczaj zwolennicy tej teorii twierdzą, że energia ESP przybiera formę fal elektromagnetycznych. Podobnie jak energia światła , radia i promieniowania rentgenowskiego, których nie byliśmy w stanie wykryć naukowo.

Wiara w zdolności paranormalne
Wiara w zdolności paranormalne

Ta teoria była dość popularna na początku XX wieku, ale dzisiaj nie cieszy się popularnością z powodu kilku nieodłącznych problemów. Po pierwsze, wyjaśnienie dotyczy tylko telepatii, a nie jasnowidzenia czy prekognicji. Przypuszczalnie, jeśli informacja rozchodzi się w postaci energii elektromagnetycznej, musi być przez kogoś wysłana – musi wędrować od umysłu do umysłu. Nie wyjaśnia, w jaki sposób informacja przemieszczałaby się w czasie lub od obiektu do umysłu.

Wiara w zdolności paranormalne

Po drugie, teoria nie zgadza się z tym, co wiemy o sobie i wszechświecie. W większości zgłoszonych przypadków telepatii ESP działa całkowicie niezależnie od odległości. Oznacza to, że moc „sygnału” jest taka sama. Niezależnie od tego, czy umysł przekazujący i umysł odbierający znajdują się w tym samym pomieszczeniu, czy po przeciwnych stronach ziemi. Żadna inna forma energii nie zachowuje się w ten sposób, zwracają uwagę sceptycy, więc nie ma sensu, aby „fale psi” również miały. Co więcej, wydaje się dziwne, że nie znaleźliśmy w ciele żadnych niewyjaśnionych narządów zmysłów, które mogłyby wychwycić tę energię, ani żadnych dowodów na same fale energetyczne.

W świetle tych problemów, dominującą obecnie wśród wierzących teorią jest to, że ESP jest wynikiem czegoś poza znanym światem fizycznym. Na przykład wiele osób postrzega to jako „wylew” z innej rzeczywistości. Zgodnie z tą teorią, oprócz fizycznego wszechświata, którego jesteśmy świadomi, wszyscy istniejemy w innym wymiarze, który rządzi się zupełnie innymi prawami. Czas i przestrzeń działają zupełnie inaczej w innej rzeczywistości, pozwalając nam poznać myśli innych ludzi, odległe wydarzenia lub rzeczy, które jeszcze się nie wydarzyły w rzeczywistości fizycznej. Normalnie nasza świadomość tego planu egzystencji jest całkowicie nieświadoma, ale raz na jakiś czas świadomy umysł wychwytuje tę informację.

Nie trzeba dodawać, że ta teoria jest również całkowicie poza naszym naukowym rozumieniem świata. Ale według zwolenników teorii, nie powinno to pasować do tej koncepcji. Podobnie jak koncepcje Boga czy życia pozagrobowego, hipotetyczna rzeczywistość nie opierałaby się na prawach fizycznych wszechświata. Zależałoby to od istnienia jakiejś duszy .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *