Szamanizm współczesny

Szamanizm współczesny. Nie jest tajemnicą, że starożytne praktyki lecznicze z całego świata stały się coraz bardziej popularne. Szczególnie w społeczeństwie zachodnim w ciągu ostatnich lat i dziesięcioleci (joga, akupunktura i inne). Ale dla wielu jedna konkretna koncepcja jest wciąż owiana tajemnicą, pomimo powszechnego uznania jej głównego tematu. Czym właściwie jest szamanizm?

„Szaman” to starożytne określenie na uzdrowiciela — osobę medyczną — mówi dr Alberto Villoldo, założyciel Towarzystwa Czterech Wiatrów. Szamani rozumieją, że świat materialny jest wyrazem subtelniejszej sfery energetycznej. Są w stanie wchodzić w interakcje z obydwoma sferami przez cały czas. Nauczyli się, jak śnić, aby ich świat istniał w tej sferze energetycznej, aby mogli uczestniczyć w tworzeniu i zarządzanie rzeczywistością”.

Korzenie szamanizmu

Rzeczownik Szaman powstał od czasownika ša, który oznacza „wiedzieć”, więc termin „szaman” dosłownie tłumaczy się jako „ten, który wie”.

Szamanizm współczesny. Mówi się, że różne formalne religie mają korzenie w starożytnych tradycjach szamańskich, ale konkretne praktyki i wierzenia są różne. Według holistycznej witryny zdrowia Uniwersytetu w Minesocie, szamanizm to „grupa działań i doświadczeń dzielonych przez szamanów w kulturach na całym świecie.

Szamanizm współczesny

Szamanizm współczesny. W swojej książce autorka Christina Pratt mówi, że szamanka z definicji jest osobą, która opanowała trzy konkretne rzeczy: odmienne stany świadomości, działając jako pośrednik między potrzebami świata duchowego a potrzebami fizycznymi; opanowała Świat duchowy w sposób, który jest użyteczny dla społeczności oraz zdolność do zaspokojenia potrzeb społeczności w sposób, w jaki inni lekarze (takie jak lekarze, psychiatrzy i przywódcy religijni) nie są w stanie. W niektórych kulturach może to oznaczać, że szaman przekazuje mądrość. Lub prowadzi ceremonie w obszarach obejmujących medytację i prace z energią, ale znowu, specyfika praktyk będzie się różnić w zależności od kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *