Sekty taoistyczne

Sekty taoistyczne, które powstały w II wieku ne, wystąpiły przeciwko tym, którzy wierzyli w szamanów, czcili demony i wierzyli w oszustwa okultystów. Praktyki te były obrazą dla prawdziwych bóstw Tao. Liturgia taoistyczna zawierała jednak wiele elementów kultu ludowego, a duchowni angażowali się w wiele praktyk magicznych, które potępiali u innych. Rzeczywiście, w oczach rządu Han, sekty taoistyczne były organizacjami rebeliantów, których religia reprezentowała po prostu kolejny wybuch „obraźliwego kultu”. Dla sekt taoistycznych fundamentalną kwestią była heterodoksja —używanie magii niesankcjonowanej przez autorytet religijny.

Sekty taoistyczne a buddyzm


Podobny był buddyjski stosunek do magii. Nielegalne praktyki magiczne należą do kategorii „sztuk Mary” ( moshu ), przy czym Mara jest kusicielem i przywódcą złych demonów. Moshu porównuje inne chińskie terminy, takie jak „sztuki szamańskie” ( wushu ) i „droga lewicy” w odniesieniu do form magii zabronionych przez Kościół Prawosławny (i rząd). Jednak już w V wieku ne w Chinach istniała tradycja buddyjskiego rzucania zaklęć rywalizująca z praktykami taoistycznymi. Magia buddyjska była najbardziej widoczna w ezoterycznych praktykach tantryzmu. Literatura tantryczna zawierała magiczne formuły, których można było użyć, aby osiągnąć dobrobyt lub zaszkodzić przeciwnikom. Magia tantryczna zawierała elementy rodzimej chińskiej magii i okultyzmu, jednocześnie wzbogacając praktyki taoistyczne i popularne.

sekty taoistyczne
sekty taoistyczne


Większość istniejącej wiedzy o rzeczywistych procedurach magicznych w czasach przednowoczesnych pochodzi z pism taoistycznych i buddyjskich. Które w naturalny sposób odzwierciedlają praktyki taoizmu i buddyzmu. Niedawno chińscy archeolodzy odkryli manuskrypty z III i II wieku pne. Które opisują magię praktykowaną w starożytnej religii ludowej i tradycji okultystycznej.

Materia medica

Amulety do powieszenia na wolnym powietrzu lub noszenia na ciele występują w wielu formach. Amulety z brzoskwini są prawdopodobnie najstarsze. Talizmany ( fu) wykonane z pasków jedwabiu i wyryte nieczytelnym pismem, odkryto w grobowcu z II wieku p.n.e. Rękopis medyczny znaleziony w tym samym grobowcu zawiera przepis na leczenie guczary poprzez spalenie talizmanu, rozsypanie jego popiołu na bulionie z owiec i kąpanie ofiary w naparze. Woda, nad którą rozsypano prochy talizmanów. Była używana w taoizmie do leczenia chorób od czasów najwcześniejszych sekt taoistycznych. Talizmany taoistyczne z wypisanymi symbolami i magicznym pismem mają wiele zastosowań. Bóstwa przyzywane są talizmanami, których można używać w połączeniu z zaklęciami. I oprócz używania prochów, Taoiści mogą nosić talizmany jako filakterie lub połykać je, aby zadziałały.

Taoizm i Buddyzm zyskują coraz większą popularność w świecie i kulturze zachodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *