Pranajama – jakie przynosi korzyści

Co to jest Pranajama?

Pranajama – korzyści:

Mniej stresu

Lepszy sen

Więcej uważności

Niższe ciśnienie krwi

Silniejsze płuca

Zdrowy mózg

Mniej zachcianek

Pranajama
Pranajama

Pranajama to praktyka regulacji oddechu. Jest to główny składnik jogi , ćwiczenie dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. W sanskrycie „prana” oznacza energię życiową, a „yama” oznacza kontrolę.

Praktyka pranajamy obejmuje ćwiczenia i wzorce oddechowe . Celowo wdychasz, wydychasz i wstrzymujesz oddech w określonej kolejności.

W jodze pranajama jest używana z innymi praktykami, takimi jak postawy fizyczne (asany) i medytacja (dhyana). Razem te praktyki są odpowiedzialne za wiele korzyści płynących z jogi.

Ale ma swoje zalety. Te zalety wynikają z terapeutycznych efektów ćwiczeń oddechowych i uważności.

Czym dokładnie jest pranajama?

Jest to starożytna praktyka kontrolowania oddechu. Kontrolujesz czas, czas trwania i częstotliwość każdego oddechu i wstrzymania go.

Celem pranajamy jest połączenie ciała i umysłu. Zaopatruje również organizm w tlen, jednocześnie usuwając toksyny. Ma to na celu zapewnienie leczniczych korzyści fizjologicznych.

Pranajama obejmuje różne techniki oddychania:

naprzemienne oddychanie nozdrzami (nadishodhana)

zwycięski oddech ( ujjayi )

brzęczący oddech samicy pszczoły miodnej (bhramari)

miech oddech (bastrika)

Te ćwiczenia oddechowe można wykonywać na wiele sposobów. Na przykład możesz je wykonywać podczas wykonywania pozycji jogi . Możesz je również ćwiczyć podczas medytacji lub samodzielnie.

Jakie są korzyści według nauki?

Korzyści płynące z pranajamy zostały szeroko zbadane.

Zmniejsza stres

W badaniu z 2013 roku, pranajama zmniejszyła postrzegany poziom stresu u zdrowych młodych dorosłych. Naukowcy spekulowali, że pranajama uspokaja układ nerwowy, co poprawia reakcję na stres.

Inne Badanie udowodniło podobne korzyści. Osoby, które praktykowały pranajamę, odczuwały mniejszy niepokój przed przystąpieniem do testu.

Autorzy badania powiązali ten efekt ze zwiększonym pobieraniem tlenu podczas pranajamy. Tlen to energia dla ważnych organów, w tym mózgu i nerwów.

Poprawia jakość snu

Łagodzące stres efekty pranajamy mogą również pomóc zasnąć.

Udowodniono, że technika znana jako Bhramari pranayama, okazała się spowalniać oddychanie i tętno, gdy była ćwiczona przez 5 minut. Może to pomóc uspokoić organizm i lepiej przysposobić go do snu. Według badań z 2019 roku, pranajama poprawia również jakość snu u osób z obturacyjnym bezdechem sennym . Ponadto badanie wykazało, że praktykowanie pranajamy zmniejszyło chrapanie i senność w ciągu dnia, co sugeruje korzyści dla lepszej jakości odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *