Pranajama joga

Pranajama joga zwiększa uważność

Pranajama joga. Dla wielu z nas oddychanie jest automatyczne. Robimy to bez zastanowienia.

Pranajama joga
Pranajama joga

Ale podczas pranajamy musisz być świadomy swojego oddechu i tego, jakie to uczucie. Ćwiczysz także skupianie się na chwili obecnej, zamiast na przeszłości lub przyszłości. Nazywa się to uważnością.

Studenci, którzy praktykowali pranajamę wykazywali wyższy poziom uważności niż ci, którzy tego nie robili. Ci sami uczniowie wykazali również lepszy poziom regulacji emocjonalnej. Wiązało się to z uspokajającym działaniem pranajamy, które wspiera twoją zdolność do bycia bardziej uważnym.

Naukowcy wspominają również, że pranajama pomaga usuwać dwutlenek węgla i podnosi stężenie tlenu, który napędza komórki mózgowe. Może to przyczynić się do uważności poprzez poprawę skupienia i koncentracji.

Obniża wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie występuje wtedy, gdy ciśnienie krwi osiąga niezdrowy poziom. Zwiększa ryzyko niektórych potencjalnie poważnych schorzeń, takich jak choroby serca i udar. Stres jest głównym czynnikiem ryzyka wysokiego ciśnienia krwi. Pranajama może pomóc zminimalizować to ryzyko poprzez relaksację.

W przeprowadzonym badaniu, uczestnicy z łagodnym nadciśnieniem otrzymywali leki przeciwnadciśnieniowe przez 6 tygodni. Połowa uczestników przeszła również 6-tygodniowy trening pranajamy. Pod koniec badania ta druga grupa doświadczyła większego obniżenia ciśnienia krwi. Według autorów badania ten efekt jest prawdopodobnie spowodowany uważnym oddychaniem pranajamy. Kiedy koncentrujesz się na oddychaniu, może to pomóc uspokoić układ nerwowy. To z kolei może pomóc zmniejszyć reakcję na stres i ryzyko nadciśnienia.

Pranajama poprawia czynność płuc

Jako rodzaj ćwiczenia oddechowego, powolne, energiczne oddychanie pranajamy może wzmocnić twoje płuca. Jedno z badań wykazało, że 6 tygodni praktykowania pranajamy przez 1 godzinę dziennie może mieć znaczący wpływ na czynność płuc. Praktyka poprawiła wiele parametrów czynności płuc, zgodnie z wynikami badań płucnych. Według autorów badania, pranajama może być przydatnym narzędziem wzmacniającym płuca w wielu schorzeniach płuc, w tym: astma, alergiczne zapalenie oskrzeli, pomocna jest także przy rekonwalescencji po zapaleniu płuc i gruźlicy

Poprawia wydajność poznawczą

Oprócz korzyści dla płuc, pranajama może również poprawić funkcjonowanie mózgu. Jedno z badań wykazało, że 12 tygodni powolnej lub szybkiej pranajamy poprawiło funkcje wykonawcze – w tym pamięć roboczą, elastyczność poznawczą i umiejętności rozumowania. Badanie wykazało również, że pranajama ma zdolność poprawy postrzeganego poziomu stresu i czasu reakcji. Ponadto badanie wykazało, że szybka pranajama wiązała się z lepszą pamięcią słuchową i sprawnością czuciowo-motoryczną. Według naukowców korzyści te wynikają z obniżającego stres działania pranajamy. Pewną rolę odgrywa również zwiększony pobór tlenu, który energetyzuje komórki mózgowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *