Placebo w magii

Placebo w magii. Zakochanie się, zobaczenie spektakularnego wodospadu itp. są często opisywane jako magiczne doświadczenia. Co oznacza, że ​​jest w nich coś wspaniałego i inspirującego. Znakomity praktykant magii rytualnej będzie wiedział, że rytuał również musi mieć tę aurę głębokiego podniecenia, aby mógł zadziałać. Mdły, prozaiczny rytuał nie przyniesie żadnego wartego wzmianki efektu. Można się tylko zastanawiać, ilu ludzi w dzisiejszych czasach uważa, że ​​ich życie jest magiczne, cudowne i tajemnicze.

Praktycznie wszystkie starożytne kultury zaakceptowały ideę, że magia jest prawdziwa. Istnieją różne opisy tego, jak to się dzieje. Ale wiele z nich zawiera ideę jakiejś tajemniczej mocy lub energii, z której mogą czerpać mistycy i magowie. Niektóre kultury postrzegają tę siłę jako dobroczynną i pozytywną. Inne jako neutralną i moralnie zbliżoną do elektryczności. Ta elektryczność będzie nadal działać niezależnie od tego, czy jest używana do zasilania maszyny podtrzymywania życia. Czy do torturowania kogoś na śmierć. Niestety tak wiele z wczesnej filozofii celtyckiej zaginęło, że nie mamy już pełnego i wiarygodnego obrazu tego, jak wcześni Druidzi wyobrażali sobie magiczną moc.

Placebo w magii

Współczesne książki o magii kładą nacisk na idee, na które duży wpływ miał rozwój psychologii od czasu pracy Freuda. Tutaj magia jest postrzegana przede wszystkim jako kwestia wiary w siebie. W tym podejściu wszystkie świece, szaty, zioła itp. są w zasadzie teatralnymi dekoracjami, które wspierają to, co dzieje się w głowie maga.

Z pewnością praktyczne doświadczenie pokazuje, że placebo jest silnym czynnikiem w magii. Szczególnie tam, gdzie problem można w dużej mierze rozwiązać poprzez uspokojenie kogoś. Lub próbę zmiany stanu psychicznego – zaklęcia, które sprawią, że ludzie będą bardziej pewni siebie itp.

Osoba, która uważa się za brzydką i nieatrakcyjną będzie zachowywać się w sposób zniechęcający do kontaktu z innymi, co z kolei wzmocni przekonanie, że nikt jej nie lubi. Jeśli zmieni się jej obraz samego siebie, to jej zachowanie prawdopodobnie się zmieni. Może zacząć się inaczej ubierać, być bardziej rozmowna, odwiedzać nowe miejsca itp. Ponadto prawdopodobnie zauważy, że ludzie z nią flirtują, zamiast użalać się nad sobą i odrzucać życzliwość jako zwykłą protekcjonalną dobroć. Dla takiej osoby rzucenie „czaru miłosnego” może być bardziej okolicznością przekształcenia własnego wizerunku niż koniecznością wywołania sił kosmicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *