Parapsychologia w obiektywie

Parapsychologia zyskała dużą wiarygodność w ciągu ostatnich 100 lat. Ale wciąż istnieje silny kontyngent sceptyków, którzy postrzegają badania ESP jako w najlepszym razie błędne, a w najgorszym całkowicie bezwartościowe.

Dla wielu z tych sceptyków głównym argumentem przeciwko ESP jest po prostu to, że nie ma to żadnego sensu. Jak widzieliśmy wcześniej, istnienie zjawiska ESP jest zasadniczo sprzeczne ze znanymi „zasadami” wszechświata, popartymi niezliczonymi eksperymentami naukowymi. Jak bardzo chcielibyśmy w to wierzyć. Ci sceptycy twierdzą, że ESP jest po prostu zbyt niezwykłe, aby je zaakceptować bez równie niezwykłych dowodów.

Mówią, że rozpowszechnione anegdotyczne dowody na ESP z pewnością nie są nadzwyczajne – nie, jeśli weźmie się pod uwagę całościowy obraz. Przeciętnemu człowiekowi spełnienie marzenia lub uczucia w szczegółach wydaje się zbyt zdumiewające, by mogło być zwykłym zbiegiem okoliczności. Ale jeśli spojrzysz na to z punktu widzenia statystyka, jest to znacznie mniej niewiarygodne. Na Ziemi jest ponad 6 miliardów ludzi, nieustannie myśląc i przeżywając codziennie dziesiątki ważnych wydarzeń. Statystycznie, każdego konkretnego dnia, niektóre z rzeczy, które niektórzy ludzie wyobrażają sobie, będą ściśle pokrywać się z niektórymi rzeczami, których ci ludzie doświadczają. Przez cały twój czas na Ziemi bez wątpienia przydarzy ci się to od czasu do czasu. Dodajmy do tego pragnienie życia pozagrobowego, mówią sceptycy. I nic dziwnego, że tak duża część populacji łudzi się wierząc w zjawisko psi.

Parapsychologia

Szanse na trafienie wzrastają jeszcze bardziej, gdy weźmie się pod uwagę zdolność ludzi do podejmowania uzasadnionych, opartych na wiedzy domysłów. Na przykład pozorne przewidywania Morgana Robertsona dotyczące katastrofy Titanica wydają się mniej niewiarygodne, gdy dowiadujemy się, że był byłym marynarzem, który dużo wiedział o nowoczesnej technologii okrętowej. Jego książka poprawnie odgadła szczegóły prawdziwego statku i katastrofy, mówią sceptycy, ponieważ dobrze rozumiał, jak taki statek zostanie zbudowany, jak może wpaść w kłopoty i co się stanie w takim scenariuszu.

Pięć zmysłów

Podobnie niektórzy ludzie mogą wydawać się, że mają moce parapsychiczne, kiedy tak naprawdę mają tylko wzmożoną intuicję. Twoje pięć zmysłów nieustannie wychwytuje informacje, a Twój mózg nieustannie przetwarza te informacje na poziomie nieświadomym. Niektórzy ludzie są szczególnie biegli w analizowaniu pozornie nieistotnych informacji i łączeniu elementów w celu uzyskania bardzo dokładnych domysłów. Na przykład możesz w niewytłumaczalny sposób wiedzieć, kiedy ktoś cię okłamuje. Ponieważ nieświadomie rozpoznajesz subtelne różnice w wyrazie twarzy lub tonie głosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *