Magiczne myślenie

Zrozumienie, jak działa magiczne myślenie, jest potężnym sprzymierzeńcem w wykorzystywaniu siły psychicznej na naszą korzyść. Paradoksalnie to, co irracjonalne, w rzeczywistości wpływa na nasz mózg bardziej, niż wielu chciałoby wierzyć.

magiczne myślenie

Profesor psychologii Bruce Hood zademonstrował skuteczność przesądów podczas przemówienia na targach naukowych. Hood wezwał publiczność do przymierzenia niebieskiej marynarki w zamian za dziesięć funtów szterlingów. Kilku ochotników zgodziło się na tę propozycję. Ale zanim mogli przymierzyć kurtkę, Hood powiedział im, że ubranie należało do seryjnego mordercy, Freda Westa. Mając tę ​​wiedzę, większość ochotników po prostu odmówiła. Stanęli w obliczu  apotropei czyn, instynktowne odrzucenie „złowieszcza” i dyskomfort będący podstawą przesądów. Dzieje się tak nawet u najbardziej racjonalnych ludzi (na targach naukowych). Co ciekawe, eksperyment zakończył się, gdy Hood poinformował ochotników, że kurtka tak naprawdę nie należy do żadnego seryjnego mordercy. Pokazując, że nasze umysły silnie determinują nasz stosunek do przedmiotów codziennego użytku.

Magiczne myslenie

Poza „wartością sentymentalną” przedmiotów, które odziedziczyliśmy po naszych rodzicach, dziadkach lub tych, które były obecne w historycznych momentach, przedmioty zazwyczaj niosą ze sobą dużo energii psychicznej. Nie trzeba ich wyjaśniać naukowo, aby rozpoznać ich znaczenie. Pomyśl na przykład o reliktach katolicyzmu i krucyfiksach.

Korzystając z tych samych zasad, możliwe jest tworzenie amuletów i talizmanów dostosowanych do naszych własnych potrzeb, przekonań i sceptycyzmu. A także używanie zwykłych przedmiotów jako sprzymierzeńców w czasach wielkiego stresu.

Talizmany (od arabskiego  tilasim lub greckiego  telesma  oznacza „wtajemniczenie”) są obiektami fizycznymi pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego i tradycyjnie używanymi do przekazywania naładowanych intencji. Na przykład kwarc lub kamienie szlachetne kojarzą się ze znakami astrologicznymi, łapkami królika i czterolistną koniczynką na szczęście, podobnie jak pentagramy, różańce czy amulety. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak załadować pozytywną energię do własnego amuletu lub talizmanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *