Magia w Hinduizmie, cz. 1

Magia w Hinduizmie. Magowie i czarownicy mają długą historię w hinduizmie. Najistotniejszą nauką starożytnej Atharva Wedy jest magia. Ta Weda zawiera głównie mantry używane w czarownictwie lub magii, w leczeniu chorób, niszczeniu wrogów itp. Wielu uczonych sklasyfikowało hymny Atharva Wedy w różnych klasach, ponieważ hymny mają wiele celów. Zapewnienie długiego życia, uzyskanie dobrych życzeń od bóstw, odparcie nieszczęść, przebaczenie występków, uzyskanie władzy królewskiej i innych. Inne przykłady takich hymnów to: amulety leczące choroby i leczące rany. Przekleństwa przeciwko demonom, czarownikom i wrogom. Amulety, aby zdobyć męża, żonę lub syna. Amulety, aby zapewnić dobrobyt w domu, na polu, bydło, biznesie, grach hazardowych i sprawach pokrewnych.

magia w Hinduizmie
magia w Hinduizmie

Magiczne przedstawienia

Wiele współczesnych przedstawień indyjskiej magii to po prostu sztuczki. Być może najbardziej znanym ze wszystkich wyczynów dokonanych przez indyjskich czarowników jest sztuczka z drzewem mango. Ziarno jest umieszczane na jakiejś ziemi i drzewo mango cudownie rośnie w ciągu zaledwie kilku chwil. Sekret tej sztuczki tkwi w giętkości drzewa. Liście i gałązki drzewa mango są niezwykle wytrzymałe i można je złożyć na bardzo małej przestrzeni bez łamania. W ten sposób bardzo szybko powrócą do swojego poprzedniego rozwiniętego stanu, bez śladów procesu fałdowania. Być może inną z najbardziej znanych sztuczek jest sztuczka z suchym piaskiem. Garść piasku umieszcza się w wiadrze z wodą, ale po usunięciu jest on całkowicie suchy. Ta sztuczka polega na przygotowaniu piasku. Piasek należy ugotować z niewielką ilością smalcu, który pokrywa ziarenka piasku cienką warstwą tłuszczu, dzięki czemu jest nieprzepuszczalny dla wody.

Magia w Hinduizmie

Ludowe rozumienie magii plemiennej wśród oronów z Zachodniego Bengalu i obszaru Chotanagpur różni się od współczesnych ulicznych sztuczek magicznych. Kali Mai była tradycyjnie główną boginią czarnego maga w wiosce. Kiedy szuka się mocy Kali Mai, wznosi dla niej ołtarz z błota i składa w ofierze czerwonego kurczaka i czarną kozę, dając w ten sposób magowi to, czego chce. Wśród ludu Savara, grupy plemiennej znanej ze swoich umiejętności czarowania wężami, Chandi może być przywoływany zarówno z powodu magii miłości, jak i egzorcyzmów. Mężczyzna, który pragnie kobiety, zbiera kurz spod jej stóp i przynosi go szamanowi, który trzykrotnie recytuje zaklęcie. Potem posypuje kurzem kobietę, która zaczyna czuć pociąg do zlecającego czary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *