Magia i runy

Magia i runy. Runy są wplecione w religię nordycką. Są ściśle związane z magią nordycką i poezją skaldów. Stary wiersz Hávamál wyjaśnia, że ​​Odyn odkrył runy, kiedy powiesił się na drzewie świata Yggdrasil, aby nauczyć się mądrości. Przez dziewięć nocy i dni wisiał na wietrzonym drzewie. Kiedy miał umrzeć, znalazł runy, złapał je i zapracował na swoje życie.

Magia i runy
Magia i runy

Bardziej prozaicznym wyjaśnieniem jest to, że runy zostały opracowane w I wieku naszej ery, prawdopodobnie inspirowane alfabetem łacińskim. Chociaż używane przez wszystkie ludy germańskie, większość z nich znajduje się jednak w Skandynawii. Runy mają taką formę, że łatwo je wyrzeźbić w twardym materiale. Zauważ, że nie pisze się, ale raczej rzeźbi runę.

Runy ryto na broni, narzędziach, biżuterii, amuletach, kościach, kawałkach drewna, kamieniach pamiątkowych, ścianach świątyń itp.

Czasami napis runiczny czyta się od lewej do prawej, czasami od prawej do lewej.

Runy stanowią współczesną dokumentację, ale ich rozszyfrowanie może być trudne i często istnieje kilka interpretacji inskrypcji.

Istnieje kilka alfabetów runicznych


Istnieją dwa główne typy alfabetu runicznego: starszy – Futhark i młodszy  – Futhark, zgodnie z sekwencją pierwszych sześciu liter runicznych. Runy średniowiecza są stosunkowo podobne do młodszego Futharka, ale charakteryzują się ukłuciami, które rozróżniają poszczególne dźwięki, na przykład P i D.

Ponadto istnieje szereg wariantów lokalnych. Pismo runiczne istniało równocześnie z alfabetem łacińskim i było używane do XVI wieku. W Dalarne w Szwecji do około 1900 roku używany był szczególny rodzaj skryptu runicznego.

Magia i runy. Runy mogą być symbolami magicznymi i literami alfabetycznymi

Każdy znak runiczny reprezentuje literę, dzięki czemu można je ustawić razem, tworząc słowo. Runy są również magicznymi symbolami, a każda postać runiczna ma swoje własne imię i znaczenie symboliczne.

Przykład:

X = g. Ta runa nosi nazwę gifa i symboliczne znaczenie prezentu / partnerstwa. Ta postać niesie ze sobą odniesienia do szczodrości i relacji międzyludzkich.

Ja = ja. Ta runa nosi nazwę is i ma symboliczne znaczenie lód / bezruch, co oznacza sytuację statyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *