Magia Austina Spare`a

Magia Austina Spare`a. Austin Osman Spare był angielskim artystą i okultystą urodzonym w 1886 roku. Po rozpoczęciu rysowania w wieku dwunastu lat, Spare szybko został rozpoznany i nagrodzony za swoją sztukę, został rekomendowany na stypendium do Royal College of Art. W 1903, mając zaledwie siedemnaście lat, zdobył srebrny medal na Ogólnopolskim Konkursie Szkół Plastycznych. Artystyczne wpływy Spare’a – Charlesa Ricketta, Edmunda Sullivana, George’a Fredericka Wattsa i Aubreya Beardsleya – skłoniły go do skupienia się na wyraźnych liniach, co kontrastowało z naciskiem College’u na cieniowanie. Zbuntował się zarówno artystycznie, jak i filozoficznie.

Magia Austina Spare`a
Magia Austina Spare`a

Odrzucając chrześcijaństwo, Spare zainteresował się zachodnim ezoteryką. Zaczął uczyć się o teozofii. Studiował książce Heleny Blatvatzky Isis Unveiled oraz dzieła okultystów Korneliusza Agryppy i Eliphasa Levi. Podczas studiów, w 1905 roku, Spare napisał i zilustrował swój pierwszy grimuar, podręcznik magii, zatytułowany Earth Inferno . Założenie tej książki zostało ekstrapolowane z idei Blatvatzky’ej, że Ziemia jest już piekłem. W tym samym roku Spare wystawił rysunek znany jako „Zmartwychwstanie Zoroastra”. Przedstawiał dziobate węże wirujące wokół Zoroastra, perskiego filozofa, który założył Zoroastrianizm, starożytną dualistyczną religię monoteistyczną.

Magia Austina Spare`a

Rok później Spare opublikował swój pierwszy polityczny rysunek, satyrę na wykorzystanie chińskich niewolniczych robotników najemnych w brytyjskiej RPA, który ukazał się na łamach gazety The Morning Leader. W tym samym czasie pracował pilnie nad Księgą satyrów, w której znalazło się dziewięć ilustracji satyrycznych ośmieszających Kościół i politykę. W 1907 roku Spare stworzył swój najbardziej niesławny utwór „Portret artysty”.

Spare ilustrował dla innych pisarzy i wystawiał swoje prace w galeriach i pubach. Jego praca zwróciła uwagę Aleistera Crowleya, który wierzył, że to przesłanie od Boskości. Spare przesłał kilka rysunków do publikacji w The Equinox Crowleya , otrzymując jako zapłatę kosztowną rytualną szatę. Wkrótce potem został zaproszony do przyłączenia się do magicznego zakonu Thelemite Crowleya, A∴A∴ lub Argenteum Astrum. Spare pozostawał zaangażowany w A∴A∴ od 1907-1912, ale nigdy nie został pełnoprawnym członkiem. Nie zgadzał się z naciskiem Crowleya na hierarchię i stał się krytyczny wobec magii ceremonialnej.

Księga przyjemności

W 1913 r. Spare samodzielnie opublikował Księgę przyjemności (Miłość własna): Psychologia ekstazy, w której badał człowieka i umysł nieświadomy. Ta praca zawierała pierwsze wprowadzenie Spare’a do sigilów. Godnym uwagi fragmentem tej książki jest „Wniebowstąpienie Ego od ekstazy do ekstazy”.

W 1921 opublikowano The Focus of Life , w którym dalej badano mistyczne idee Spare’a. Pracował w kilku czasopismach artystycznych. Jest to coś, co surrealiści przyjęli również na początku lat trzydziestych, co skłoniło niektórych do nazwania dzieła Spare’a proto-surrealistycznym. Prace Austina Osmana Spare’a do dziś mają wpływ na artystów i okultystów. Zwłaszcza w odniesieniu do sigilów w królestwie magii chaosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *