Israel Regardie i Złoty Brzask

Israel Regardie był z pewnością jednym z największych magów, który wywarł wpływ na współczesny okultyzm. Prace Israela Regardiego pozostają głównym źródłem informacji dotyczących hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku. Uważał, że Złoty Brzask był „jedynym depozytariuszem wiedzy magicznej”. „Jedynym Zakonem Okultystycznym o jakiejkolwiek rzeczywistej wartości”. Chociaż może się to wydawać nieco przesadzone, z pewnością znajdował się na czele ówczesnej sceny magicznej.

Israel Regardie
Israel Regardie

Chociaż Regardie mógł wierzyć w praktyczne i mistyczne metody zakonu, nie wierzył, że Złoty Brzask był idealnym środkiem przekazu tej wiedzy. Ponieważ inni (głównie Aleister Crowley) już ujawnili niektóre z nich, uznał za rozsądne ujawnienie opinii publicznej wszystkich jej nauk. Tak aby zapewnić ich zachowanie.

Israel Regardie i Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku

Jakkolwiek bardzo wierzył w ten zakon, również ostro skrytykował jego wodzów, przywódców i członków, głównie z powodu żądzy stopni. Regardie poruszył różne komplikacje zakonu i jego złożoną historię, wierząc, że „[…] korzeniem kłopotów, pomijając nieporozumienia i przekleństwo próżności, było oczywiście to, że praca była wykonywana tylko pobieżnie. Nikt tak naprawdę nie przejmował się magią i rozwojem duchowym. Nikt tak naprawdę nie dążył do opanowania jakiejkolwiek techniki. Celem były stopnie i same oceny ”

Może to być znane wielu osobom obecnie praktykującym w różnych zakonach lub grupach. Niestety, nie ma żadnych oczywistych rozwiązań, przynajmniej dotyczących „ratowania” lub „uzdrawiania” samego zamówienia.

Doświadczenia Regardie z Zakonem

Regardie prezentuje mniej lub bardziej wyważony pogląd na swoje doświadczenie z zakonem, wskazując na jego wady. Jednocześnie nadal szanuje jego nauki. Dość odważnie stwierdza: „Jeśli jestem winny zdrady i błędnie działałem przeciwko intencjom i celom prawdziwych sił okultystycznych stojących za Złotym Brzaskiem… to chętnie otwieram się na zemsty ciosy…”

Regardie w swoich dziełach przedstawia przegląd ocen zakonu i podstaw teorii, a także zarys programu nauczania. Czasami wydaje się to niemal plotkarskie, jednak powściągliwie przedstawione. Używanie magicznych mottów lub ich inicjałów zamiast przyziemnych imion może być chęcią zachowania danych osobowych członka. Ale osobom, które nie są jeszcze zaznajomione z tematami, może wydawać się trudne śledzenie, kto jest kim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *