Dalekowschodnie znaki mistyczne

Rodzaje mandali

Dalekowschodnie znaki mistyczne. Istnieją różne rodzaje mandali występujących w różnych kulturach i używanych do wielu celów, zarówno artystycznych, jak i duchowych. Poniżej znajdują się trzy główne rodzaje mandali i sposób ich użycia.

  1. Mandala do nauczania

Mandale do nauczania są symboliczne, a każdy kształt, linia i kolor reprezentuje inny aspekt systemu filozoficznego lub religijnego. Uczeń tworzy własną mandalę w oparciu o zasady projektowania i konstrukcji, projektując wizualną symbolikę wszystkiego, czego się nauczył. Mandale dydaktyczne służą ich twórcom jako kolorowe, mentalne mapy.

  • Mandala uzdrawiania

Mandale uzdrawiania są bardziej intuicyjne niż mandale uzdrawiające i zostały stworzone w celu medytacji. Mandale uzdrawiające mają na celu dostarczenie mądrości, wywołanie uczucia spokoju oraz skupienie i koncentrację.

3. Mandala piasku

Mnisi buddyjscy i kultury Navajo od dawna używają mandali piasku jako tradycyjnego elementu religijnego. Te skomplikowane projekty wykorzystują różnorodne symbole wykonane z kolorowego piasku, które reprezentują nietrwałość ludzkiego życia.

Dalekowschodnie znaki mistyczne

W ich skomplikowanych okrągłych wzorach można znaleźć wspólne symbole w mandalach. Tradycyjnie obejmują one obecność umysłu Buddy w abstrakcyjnej formie, najczęściej przedstawianej jako koło, drzewo, kwiat lub klejnot. W środku znajduje się kropka, która jest symbolem uważanym za wolny od wymiarów. Jest interpretowany jako punkt wyjścia, początek kontemplacji i oddania boskości, Stamtąd kropka jest otoczona liniami i geometrycznymi wzorami, które symbolizują wszechświat otoczony zewnętrznym okręgiem, który reprezentuje cykliczną naturę życia. Niektóre typowe symbole w mandali to:

Koło z ośmioma szprychami: Okrągły charakter koła działa jako artystyczna reprezentacja doskonałego wszechświata. Osiem szprych reprezentuje Ośmioraką Ścieżkę Buddyzmu, podsumowanie praktyk prowadzących do wyzwolenia i odrodzenia.

Dzwon: Dzwony reprezentują otwartość i opróżnianie umysłu, aby umożliwić wejście mądrości i jasności.

Trójkąt: skierowane w górę trójkąty reprezentują działanie i energię, a skierowane w dół reprezentują kreatywność i dążenie do wiedzy.

Kwiat lotosu: święty symbol w buddyzmie, symetria lotosu przedstawia równowagę. Jak lotos sięga spod wody do światła, tak też człowiek sięga po duchowe przebudzenie i oświecenie.

Słońce: Popularna podstawa współczesnych wzorów mandali, słońca mają tendencję do reprezentowania wszechświata, często niosąc znaczenia związane z życiem i energią.

Jak używane są mandale

Mandale są używane w różnych tradycjach religijnych, zarówno w medytacjach i współczesnych kontekstach. Tradycyjna mandala tybetańska, znaleziona w buddyzmie, przedstawia oświecony stan Buddy poprzez sztukę piasku. Wzory są formowane na ziemi za pomocą metalu i małej rurki, aby stworzyć dokładną teksturę i organizację ziaren. Stworzenie tego może zająć tygodnie. Wkrótce po zakończeniu zostaje zniszczone w myśl buddyjskiego przekonania, że ​​nic nie jest trwałe.

W jodze mandale reprezentują te same starożytne ideały; oznaczający świętą przestrzeń, aby odciąć zewnętrzne wpływy. Kręgi często kojarzą się z przywróceniem ciała, umysłu i serca.

Od tego czasu mandale, symbol duchowy w sztuce azjatyckiej , stały się popularnym elementem medytacyjnym w różnych kulturach. Szczególnie w kulturach hinduskiej i buddyjskiej mandale i thanki służą jako reprezentacja wszechświata i przewodnik na ścieżce do oświecenia. Od tamtej pory widzieliśmy geometryczne wzory pojawiające się w studiach jogi, łapaczach snów, kręgach uzdrawiania i innych praktykach medytacyjnych. Nawyk tworzenia i zbierania mandali jest praktyką transformacyjną, która ma na celu przywrócenie wewnętrznego spokoju i mądrości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *