Czarownice z Salem, cz. 3

Salem. Gubernator Phipps, w odpowiedzi na prośbę Mather i jego własną żonę przesłuchiwaną za czary, zabronił dalszych aresztowań. Uwolnił wiele oskarżonych czarownic i 29 października rozwiązał Sąd Oyer i Terminer. Skazano tylko 3 z 56 oskarżonych. Phipps ostatecznie ułaskawił wszystkich, którzy byli w więzieniu pod zarzutem czarów do maja 1693 r. Ale szkody zostały wyrządzone. 19 zostało powieszonych na Gallows Hill, 71-letni mężczyzna został zatłuczony na śmierć ciężkimi kamieniami, kilka osób zginęło w więzieniu. W sumie prawie 200 osób zostało oskarżonych o praktykowanie „diabelskiej magii”.

Salem
Salem

Przywracanie dobrych imion

Po rozprawach i egzekucjach wielu zaangażowanych, jak sędzia Samuel Sewall, publicznie przyznało się do błędu i winy. W dniu 14 stycznia 1697 r. Sąd zarządził dzień postu i oczyszczania duszy w związku z tragedią w Salem. W 1702 roku sąd uznał te procesy za bezprawne. W 1711 roku kolonia uchwaliła ustawę przywracającą prawa i dobre imię oskarżonym i przyznała 600 funtów restytucji ich spadkobiercom. Jednak dopiero w 1957 roku – ponad 250 lat później – Massachusetts oficjalnie przeprosił za wydarzenia z 1692 roku.

W XX wieku zarówno artyści, jak i naukowcy nadal byli zafascynowani procesami czarownic z Salem. Dramaturg Arthur Miller wskrzesił tę opowieść swoją sztuką The Crucible z 1953  roku, wykorzystując procesy jako alegorię paranoi maccartyzmu w latach pięćdziesiątych XX wieku. Ponadto powstało wiele hipotez wyjaśniających dziwne zachowanie, które miało miejsce w Salem w 1692 r. Jedno z najbardziej konkretnych badań, opublikowane zostało w  Science w 1976 roku. Psycholog Linnda Caporael obwinił za nietypowe zachowanie, spożywanie grzyba sporyszowego, którego można znaleźć w życie, pszenicy i innych trawach zbożowych. Toksykolodzy twierdzą, że spożywanie żywności zanieczyszczonej sporyszem może prowadzić do skurczów mięśni, wymiotów, urojeń i halucynacji. Grzyb rozwija się również w ciepłym i wilgotnym klimacie. Podobnie jak podmokłe łąki w wiosce Salem, gdzie żyto było podstawowym zbożem w miesiącach wiosennych i letnich.

W sierpniu 1992 roku, z okazji 300 rocznicy rozpraw, laureat Nagrody Nobla Elie Wiesel poświęcił Pomnik Procesów Czarownic w Salem. Również w Salem, Peabody Essex Museum mieści oryginalne dokumenty sądowe, a najczęściej odwiedzana atrakcja miasta, Salem Witch Museum, świadczy o fascynacji opinii publicznej histerią z 1692 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *