Alchemia Carla Junga

Alchemia Carla Junga. Czytałem o Mysterium w odniesieniu do jungowskiej szkoły tajemnic. Jeśli śledzisz mojego bloga, wiesz, że bardzo lubię Archetypy i alchemię Carla Junga (nie w żadnej określonej kolejności).

Tak więc zostałem urzeczony przez Junga w „Czterech etapach transformacji ”. Na tym blogu udało mi się dopasować etapy Mysterium Coniunctionis do czterech etapów psychologii głębi Junga i czterech etapów transsubstancjacji alchemii (inaczej Opus Magnum).

Oryginalne źródła Junga zainspirowały tę adaptację. Ten post szybko wyjaśnia te etapy, jak odnoszą się one do czterech etapów transformacji i jak odnoszą się do siebie.

Alchemia Karla Junga

Alchemia Carla Junga – „Odważyłbym się spojrzeć na sumę naszych odkryć w aspekcie czterech etapów, a mianowicie spowiedzi, wyjaśnienia, edukacji i przemiany”.

Krok 1: Spowiedź

Alchemia Karla Junga – Szkielet robi spowiedź

Spowiedź lub katharsis, pierwszy krok czterech etapów alchemii Carla Junga. Odgrywa znaczącą rolę w procesie psychoanalitycznym Carla Junga. Według Junga, czyjaś zdolność do rozwoju i zmiany jest ważna dla integracji ich nieświadomego materiału (jak integracja cienia) . Wymaga dużo:

przetwarzanie traumatycznych wspomnień,

Uświadomienie sobie stłumionych uczuć

zaglądanie do sfery zbiorowej nieświadomości i konfrontowanie wszystkiego, co może hamować rozwój.

Werbalizacja lub inne artykułowanie tych nieświadomych treści jest procesem wyznania. To katharsis może pomóc w przywróceniu ich do świadomości. Sesje terapeutyczne, dzienniki i interpretacja snów są do tego przydatnymi narzędziami. W ten sposób proces transformacji może się rozpocząć. Podobnie jednostka zostaje wtedy uwolniona od negatywnej energii związanej z tymi nieświadomymi elementami.

Jaki był alchemiczny związek ze spowiedzią?

Jung dostrzegł podobieństwa między tym a alchemicznym procesem Nigredo, często znanym jako „czernienie”. Jeśli chodzi o procesy alchemiczne, pierwszym krokiem, znanym jako nigredo, jest chaos i dezintegracja. Emocjonalny i mentalny zamęt doświadczany tutaj jest porównywalny z tym, który może wystąpić podczas fazy spowiedzi/katharsis w psychoanalizie. Jednostka może znaleźć wyjście z zamieszania i wejść na wyższy poziom świadomości, stawiając czoła i integrując te ukryte elementy nieświadomości.

„ Ludzie zrobią wszystko, bez względu na to, jak absurdalne, aby uniknąć konfrontacji z własnymi duszami.  Nie zostaje się oświeconym przez wyobrażanie sobie postaci światła, ale przez uświadomienie sobie ciemności.”

Faza spowiedzi/katharsis jest zasadniczą częścią psychoanalitycznej metody Junga służącej do osiągnięcia alchemicznej transformacji. Poczucie całości i celu w życiu może zostać wzmocnione poprzez stawienie czoła i przetworzenie wcześniej niepotwierdzonych nieświadomych informacji. Chociaż jest to wysoce prywatny i spersonalizowany proces, ma potencjał, aby przynieść znaczący rozwój i zmianę w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *