Wpływ jogi na zdrowie

Wpływ jogi na zdrowie. Joga zapewnia korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego osobom w każdym wieku. A jeśli przechodzisz chorobę, wracasz do zdrowia po operacji lub żyjesz z chorobą przewlekłą, joga może stać się integralną częścią twojego leczenia i potencjalnie przyspieszyć gojenie.

Terapeuta jogi może pracować z pacjentami i tworzyć zindywidualizowane plany, które współpracują z ich terapiami medycznymi i chirurgicznymi. W ten sposób joga może wspierać proces gojenia i pomagać osobie doświadczać objawów z większym skupieniem i mniejszym niepokojem.

wpływ jogi na zdrowie
wpływ jogi na zdrowie

1. Joga poprawia siłę, równowagę i elastyczność.

Powolne ruchy i głębokie oddychanie zwiększają przepływ krwi i rozgrzewają mięśnie, a trzymanie pozycji może budować siłę.

Usiądź na jednej nodze, a drugą przyłóż do łydki lub powyżej kolana (ale nigdy na kolanie) pod kątem prostym. Spróbuj skupić się na jednym miejscu przed sobą, jednocześnie utrzymując równowagę przez minutę.

2. Joga pomaga w łagodzeniu bólu pleców.

Joga jest tak samo dobra jak podstawowe rozciąganie w celu złagodzenia bólu i poprawy mobilności u osób z bólem krzyża. American College of Physicians zaleca jogę jako leczenie pierwszego rzutu przewlekłego bólu krzyża.

Stań na czworakach, kładąc dłonie pod ramionami i kolanami pod biodrami. Najpierw zrób wdech, gdy żołądek opadnie na podłogę. Następnie zrób wydech, gdy przyciągasz pępek do kręgosłupa, wyginając go jak rozciągający się kot.

3. Joga może złagodzić objawy zapalenia stawów.

Wpływ jogi na zdrowie. Wykazano, że delikatna joga łagodzi niektóre dolegliwości związane z tkliwymi, opuchniętymi stawami u osób z zapaleniem stawów, zgodnie z  przeglądem 11 ostatnich badań Johnsa Hopkinsa .

4. Joga korzystnie wpływa na zdrowie serca.

Regularna praktyka jogi może zmniejszyć poziom stresu i stanów zapalnych całego ciała, przyczyniając się do  zdrowszego serca.  Kilka czynników przyczyniających się do chorób serca, w tym wysokie ciśnienie krwi i nadwaga, można również rozwiązać poprzez jogę.

Wypróbuj:  Pozycja psa

Stań na czworakach, a następnie wsuń palce u stóp i unieś kości siedzące, tak aby utworzyć trójkątny kształt. Lekko ugnij kolana, jednocześnie wydłużając kręgosłup i kość ogonową.

5. Wpływ jogi na zdrowie. Joga odpręża Cię, aby pomóc Ci lepiej spać.

Badania pokazują  , że spójna rutyna jogi przed snem może pomóc Ci w prawidłowym nastawieniu i przygotowaniu ciała do zaśnięcia i pozostania we śnie.

Spróbuj:  Pozycja nóg pod ścianą

Usiądź lewą stroną przy ścianie, a następnie delikatnie skręć w prawo i unieś nogi, aby oprzeć się o ścianę, trzymając plecy na podłodze i kości siedzące blisko ściany. Możesz pozostać w tej pozycji od 5 do 15 minut.

6. Joga może oznaczać więcej energii i lepsze nastroje.

Możesz odczuwać zwiększoną energię psychiczną i fizyczną, zwiększenie czujności i entuzjazmu oraz mniej negatywnych uczuć po rozpoczęciu rutyny praktykowania jogi.

7. Joga pomaga radzić sobie ze stresem.

Według National Institutes of Health dowody naukowe pokazują, że joga wspomaga zarządzanie stresem, zdrowie psychiczne, uważność, zdrowe odżywianie, utratę wagi i jakość snu.

Spróbuj:  Pozycja zwłok (Savasana)

Połóż się z delikatnie wyciągniętymi kończynami, z dala od ciała, z dłońmi skierowanymi do góry. Spróbuj oczyścić umysł, oddychając głęboko. Możesz utrzymać tę pozę przez 5 do 15 minut.

8. Joga łączy cię ze wspierającą społecznością.

Uczestnictwo w zajęciach jogi może złagodzić samotność i zapewnić środowisko do grupowego uzdrawiania i wsparcia. Nawet podczas sesji jeden na jednego zmniejsza się samotność, ponieważ jest się uznawanym za wyjątkową jednostkę, słuchanie i uczestnictwo w tworzeniu spersonalizowanego planu jogi.

9. Joga sprzyja lepszej samoopiece.

Badania naukowe nad korzyściami jogi

Wojsko USA, National Institutes of Health i inne duże organizacje słuchają – i wdrażają – naukowe potwierdzenie wartości jogi w opiece zdrowotnej.

Liczne badania pokazują korzyści jogi w zapaleniu stawów, osteopenii, problemach z równowagą, onkologii, zdrowiu kobiet, przewlekłym bólu i innych specjalnościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *