Wilkołaki w historii

Wilkołaki w historii. Wilkołak jest zwierzęciem mitologicznym i przedmiotem wielu opowieści na całym świecie – i więcej niż kilku koszmarów. Według niektórych legend wilkołaki to ludzie, którzy przemieniają się w okrutne, potężne wilki. Inne są zmutowaną kombinacją człowieka i wilka. Ale wszyscy są krwiożerczymi bestiami, które nie mogą kontrolować swojej żądzy zabijania ludzi i zwierząt.

Wczesne legendy o wilkołakach

Nie jest jasne, kiedy i gdzie powstała legenda o wilkołaku. Niektórzy uczeni uważają, że wilkołak zadebiutował w „Eposie o Gilgameszu ”, najstarszej znanej prozie zachodniej, kiedy Gilgamesz porzucił potencjalnego kochanka, ponieważ zmieniła swojego poprzedniego partnera w wilka.

Wilkołaki w historii

Wilkołaki pojawiły się ponownie w greckiej mitologii wraz z Legendą Likaonu. Według legendy Likaon, syn Pelasgusa, rozgniewał boga Zeusa, gdy podał mu posiłek złożony ze szczątków złożonego w ofierze chłopca. Za karę rozwścieczony Zeus zamienił Likaona i jego synów w wilki.

Wilkołaki pojawiły się również we wczesnym skandynawskim folklorze. Saga o Volsungach opowiada historię ojca i syna, którzy odkryli wilcze skóry, które miały moc zamieniania ludzi w wilki na dziesięć dni. Duet ojciec-syn przywdział skóry, przemienił się w wilki i wyruszył w morderczy szał w lesie. Ich szał zakończył się, gdy ojciec zaatakował syna, powodując śmiertelną ranę. Syn przeżył tylko dlatego, że życzliwy kruk dał ojcu liść o właściwościach leczniczych.

Niesławne wilkołaki

Wilkołaki w historii. Wiele tak zwanych wilkołaków sprzed wieków było w rzeczywistości seryjnymi mordercami, a Francja miała swój sprawiedliwy udział. W 1521 roku Francuzi Pierre Burgot i Michel Verdun rzekomo przysięgali wierność diabłu i twierdzili, że mają maść, która zamienia ich w wilki. Po przyznaniu się do brutalnego zamordowania kilkorga dzieci, oboje zostali spaleni na stosie. (Uważano, że spalenie jest jednym z niewielu sposobów na zabicie wilkołaka.)

Giles Garnier, znany jako „Wilkołak z Dole”, był kolejnym XVI-wiecznym Francuzem, którego roszczenia do sławy były również maścią ze zdolnościami do przekształcania wilków. Według legendy jako wilk okrutnie zabijał dzieci i je zjadał. On również został spalony na stosie za swoje potworne zbrodnie.

To, czy Burgot, Verdun czy Garnier byli chorzy psychicznie, działali pod wpływem substancji halucynogennej, czy po prostu byli zabójcami z zimną krwią, jest przedmiotem dyskusji. Ale prawdopodobnie nie miało to znaczenia dla przesądnych Europejczyków w XVI wieku. Dla nich takie ohydne zbrodnie mogła popełnić tylko przerażająca bestia, taka jak wilkołak.

Wilkołaki w historii. Wilkołak z Bedburga

Peter Stubbe, zamożny XV-wieczny farmer z Bedburga w Niemczech, może być najbardziej znanym wilkołakiem ze wszystkich. Według folkloru nocą zamieniał się w wilkopodobną istotę i pożerał wielu mieszkańców Bedburga.

Peter przeżył makabryczną egzekucję po tym, jak podczas tortur przyznał się do okrutnego zabijania zwierząt, mężczyzn, kobiet i dzieci – i zjadania ich szczątków. Oświadczył również, że posiada zaczarowany pas, który daje mu moc przemiany w wilka. Nic dziwnego, że pasa nigdy nie znaleziono.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *