Talizmany i amulety

Talizmany i amulety. Od początku ludzkiej cywilizacji człowiek szukał przedmiotów o nadprzyrodzonych zdolnościach, które pomogłyby mu w zapewnieniu ochrony. Przynosząc szczęście, bogactwo, leczenie chorób i ogólnie osiągając cele i realizując pragnienia. Przedmioty te były jednym z najważniejszych „magicznych” sposobów zapobiegania złu. A z czasem osiągania dobra i szczęścia. Nawet obecnie wiara w te obiekty wciąż rośnie.

Istnieją dwa słowa opisujące te obiekty –  amulety i talizmany. Nawet te terminy, często używane zamiennie, w rzeczywistości są dwoma kontrastującymi i odrębnymi terminami.

Talizmany i amulety to magiczne zaklęcia noszone w celu zapewnienia duchowej mocy lub odpierania zła. Wiara w magiczne moce amuletów i talizmanów jest tak stara jak ludzka cywilizacja i wciąż rośnie w siłę.

Talizmany i amulety – różnice

Uważa się, że amulety mają moc odpierania negatywnej energii, złych duchów, a nawet chorób. Krucyfiksy, czosnek, węgiel, runy, szczęśliwe monety i podkowy to tylko niektóre z amuletów używanych od wieków. Amulety są noszone przez ludzi jako forma ochrony i obrony przed złem wokół nich.

Talizman jest przeciwieństwem amuletu. Uważa się, że talizmany dają więcej mocy osobie, która go nosi. Uważa się, że ten przedmiot daje pozytywną energię osobie, która go posiada. Excallibur (miecz króla Artura), Magiczna lampa Aladyna, magiczna różdżka i magiczny kapelusz to przykłady talizmanów. Te magiczne przedmioty są noszone, aby zaszczepić moc, pewność siebie i moc tym, którzy je noszą. Uważa się również, że talizmany wzmacniają osobistą moc. Na ogół są wykonane z kryształów i kamieni szlachetnych.

Talizman jest zwykle pojedynczym kawałkiem. Z drugiej strony amulet może być torbą wypełnioną kamieniami, ziołami i innymi magicznymi przedmiotami.

Słowo „talizman” pochodzi od greckiego „telesma”, co oznacza ceremonię poświęcenia. Słowo „amulet” pochodzi od łacińskiego „amuletum”.

Porównując dwa magiczne przedmioty, jasne jest, że amulety mają naturalną formę, podczas gdy talizmany są sztucznymi przedmiotami, które mogą być naturalne lub nienaturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *