Potęga wyobraźni i wizualizacji

Potęga wizualizacji. Każdy z nas posiada w sobie niesamowity i bardzo precyzyjny mechanizm, który pozwala nam osiągnąć wszystko co chcemy. Problemem jest to, że nikt nie nauczył nas jak go użyć. Mechanizmem tym jest nasz umysł. Poprzez informacje, które przyswajamy każdego dnia i które tworzą nasze myśli. Twój umysł myśli cały czas i jeżeli Ty nie kontrolujesz tego jakie informacje dopuszczasz do siebie, Twój mózg zrobi to za Ciebie.

Potęga wizualizacji

Zmiana Twojego toku myślenia nie zajdzie tylko poprzez myślenie o niej. Zmiana zachodzi dopiero wtedy, kiedy trenujesz swój umysł, tak jak trenujesz swoje ciało ćwicząc na siłowni. Wiele osób wie, jak ważne jest trenowanie ciała, ale nie zdaje sobie sprawy, że tak samo możemy trenować umysł.

Żyjemy jednocześnie w dwóch światach. Pierwszy świat – swiat zewnętrzny, czyli wszystko to, co dzieje się dookoła nas. Interakcje z ludźmi, opinie innych, wpływ telewizji, radia, gazet, po prostu sytuacje, które Ci się przytrafiają. Drugo świat jest to Twój świat wewnętrzny – Twoje myśli, Twoja podświadomość, Twoja percepcja świata, to w jaki sposób reagujesz na dane sytuacje, innymi słowy są Twoje reakcje na impulsy świata zewnętrznego. Mówiąc jeszcze inaczej: sytuacje zachodzą w naszym świecie zewnętrznym, a my na nie reagujemy w naszym świecie wewnętrznym. Niestety w dzisiejszych czasach większość ludzi traci kontrolę nad swoim światem wewnętrznym i dominujące znaczenie zyskuje świat zewnętrzny. Oddajemy kontrolę nad swoim życiem innym osobom. Zazwyczaj robiąc to nieświadomie.

Potęga wizualizacji

Twój umysł i wyobraźnia wpływa na Ciebie, na Twój organizm i Twoje wybory. Udowodniono to naukowo. Na przykład, gdy polecano w eksperymencie studentom wyobrażać sobie sprawniejsze działanie układu odpornościowego, okazywało się, że działa on wyraźnie lepiej już po szóstej wizualizacji. Twoje wyobrazenia mają też wpływ na Twoje życie. Jeśli na przykład widzisz siebie, jako osobę szczęśliwą i łatwo osiągającą sukcesy, o wiele lepiej wiedzie Ci się w życiu. Jeśli uważasz, że jesteś atrakcyjny, masz więcej pewności siebie w kontaktach z płcią przeciwną. Takie przykłady można mnożyć. Dlatego odpowiednie wizualizacje mają zastosowanie nie tylko w osiąganiu zdrowia, ale również w psychoterapii i różnych technikach wpływu na umysł

Wpływ wyobraźni na nasz organizm

Dowiedziono, że kora wzrokowa zostaje podobnie pobudzona, gdy coś naprawdę widzimy, jak i tylko to sobie wyobrażamy. Później impulsy te są transportowane do układu limbicznego, a stamtąd do innych części ciała, oddziałując na organizm w określony sposób. To samo zjawisko dotyczy kory somatosensorycznej, słuchowej, węchowej. Dlatego właśnie tak zwane wizualizacje medyczne mają ogromne znaczenie w procesie profilaktyki i odzyskiwania zdrowia, a wizualizacje w celu rozwoju pomagają uwalniać się od problemów psychologicznych i wspomagają samodoskonalenie.

Wniosek nasuwa się sam: korzystaj mądrze z wyobraźni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *