Magia sympatyczna

Magia sympatyczna, znana również jako magia naśladowcza, to rodzaj magii opartej na naśladowaniu lub korespondencji.

magia sympatyczna
magia sympatyczna

James George Frazer ukuł termin „magia sympatyczna” w The Golden Bough (1889). Frazer podzielił magię sympatyczną na dwie odmiany: opierającą się na podobieństwie i polegającą na kontakcie lub „zarażeniu”:

„Jeśli przeanalizujemy zasady myślenia, na których opiera się magia, prawdopodobnie okaże się, że rozkładają się one na dwie części. Po pierwsze, że podobne wytwarza podobne lub że skutek przypomina swoją przyczynę. A po drugie, że rzeczy, które kiedyś miały ze sobą kontakt, nadal działają na siebie na odległość po zerwaniu fizycznego kontaktu. Pierwszą zasadę można nazwać prawem podobieństwa, drugą – prawem kontaktu lub zarażenia. Z pierwszej z tych zasad, a mianowicie z Prawa Podobieństwa, mag wnioskuje, że może wywołać dowolny efekt, jakiego pragnie, jedynie naśladując go. Od drugiej strony wnioskuje, że cokolwiek zrobi z przedmiotem materialnym, wpłynie w równym stopniu na osobę, z którą obiekt był kiedyś w kontakcie. Niezależnie od tego, czy stanowił część jego ciała, czy nie.”

Magia sympatyczna – Imitacja

Imitacja polega na używaniu wizerunków, fetyszy lub tików, aby wpływać na środowisko ludzi lub czasami na samych ludzi. Lalki voodoo są przykładem fetyszy wykorzystywanych w ten sposób. Na przykład użycie loka włosów na lalce, tworząc „połączenie” miedzy lalką a osobą, od której pochodzą włosy. Więc cokolwiek stanie się z lalką, stanie się również z osobą.

Korespondencja

Korespondencja opiera się na założeniu, że można na coś wpłynąć na podstawie związku lub podobieństwa do innej rzeczy. Wiele popularnych wierzeń dotyczących właściwości roślin, owoców i warzyw rozwinęło się w medycynie ludowej różnych społeczeństw dzięki magii sympatycznej. Obejmuje to przekonanie, że niektóre zioła z żółtym sokiem mogą wyleczyć żółtaczkę. Że orzechy włoskie mogą wzmocnić mózg ze względu na podobieństwo orzechów do mózgu. Natomiast sok z czerwonego buraka jest dobry dla krwi. Że korzenie o fallicznym kształcie leczą męską impotencję itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *