KARTY TAROTA

Karty Tarota do dzisiaj budzą wiele kontrowersji, a szerokie grono osób wręcz się ich boi. Niesamowite historie i legendy związane z kartami tarota, tworzą wokół nich mroczną i tajemniczą atmosferę wypełnionaą magią. A tarocistów i wróżbitów postrzega się jako osoby o większym stopniu wtajemniczenia. Czym tak naprawdę jest Tarot? Pochodzenie kart Tarota nie jest znane. Niektórzy jego badacze twierdzili, że karty pochodzę ze starozytnego Egiptu

Karty Tarota

Historia kart Tarota

jest równie tajemnicza i niejasna jak ich obecne postrzeganie. Same przekazy o istnieniu kart pochodzą już z XIV wieku. W XVIII w karty Tarota były używane do popularnej gry karcianej – taroka, w której ważną role odgrywały 22 karty nazywane tarokami, a same talie do taroka miały od 40 do 78 kart. Najbardziej rozbudowane talie Tarota miały nawet 97 kart. Dzisiaj nikomu nie przyjdzie do głowy granie w jakiekolwiek gry kartami Tarota, które otoczone są aurą szacunku, wynikająca często ze strachu przed ich magiczną mocą. Wielu uważa karty Tarota z narzędzie szatana, jednak wynika to raczej z niewiedzy i lęku przed tym co nieznane i niezrozumiane. Jeśli pozna się istotę Tarota, wtedy jak najbardziej staje się jasnym, że Tarot to nic innego jak część naszej drogi życiowej, która odbija się w symbolice tarotowych kart.

Karty tarota – skład i symbolika Najbardziej popularne współczesne karty Tarota oparte są o tarota marsylskiego. Składają się z 78 kart, podzielonych na Wielkie Arkana – czyli wielkie wtajemniczenie i Małe Arkana – czyli małe wtajemniczenie. Wielkie Arkana składają się z 22 kart, na których zawarte są symboliczne obrazki, służące do przekazywania zawartych w sobie treści. Pozostałych 56 (Małe Arkana) kart przypomina swoją budową zwykłą talię karcianą, która podobnie jak tradycyjna talia, dzieli się na cztery kolory, w tarocie nazywane dworami, które związane z czterema żywiołami natury – wodą, powietrzem, ziemią i ogniem. Cztery dwory kart Tarota to: kielichy(puchary), miecze, pałki(buławy,kije), denary(monety, pentakle,dyski). Każdy dwór składa się z 14 kart od asów po karty dworskie, którymi są: Giermek(Paź), Rycerz. Królowa i Król. Wszystkie karty mają przypisane odpowiednie znaczenie, będące symboliką danej karty.

Karty Tarota w XX wieku

Karty tarota w XIX i XX wieku zostały niejako zaadoptowane przez rozwijające się środowiska ezoteryczne. Hermetyczny Zakon Nowego Brzasku, środowiska związane z kabałą, różnego rodzaju alchemicy, aż po jednego z najbardziej znanych okultystów, czyli Aleistera Crowley’a, badali istotę kart Tarota, próbując zrozumieć jego symbolikę. W tamtym czasie powstało wiele różnego rodzaju talii, różniących się między sobą zarówno liczbą kart, jak i przedstawianymi na kartach obrazkami. Tarota i jego wykorzystanie Obecnie istnieje wielu tarocistów i wróżbitów pracujących z kartami Tarota. Z pewnością zastanawiające wydaje się jak można ze zwykłych obrazków odczytywać przyszłość czy sprawdzać przeszłość.

Prawdą jest, że karty Tarota przekazują wiedzę. Jednak jak to robią pozostaje tajemnicą. Uważa się, że symbolika kart Tarota jest związana z archetypami tkwiącymi głęboko w naszej podświadomości. Za pomącą tych archetypów można łączyć się z niedostępną świadomie wiedzą. Za pomocą kart można zarówno analizować przeszłość, teraźniejszość jak i przyszłość. Zaskakująca jest trafność tarotowych wróżb i przepowiedni, co dla wielu jest oznaką działania ciemnych mocy. Karty tarota są również używane do sesji terapeutycznych, w których analizowana jest osobowość człowieka, jego potencjały i predyspozycje. W tajemniczy sposób karty ujawniają nasze mocne i słabe strony oraz to co może nam sprzyjać, a co niekoniecznie jest dla nas korzystne. Za pomocą kart można przepowiadać wydarzenia i badać zarówno swoją przyszłość, jak i np. kraju czy świata.

Czym jest Tarot?

To czym jest Tarot jest przedmiotem zainteresowania i badań zarówno samych tarocistów, jak i osób korzystających z rad Tarota. Jedni twierdzą, że Tarot to istota, która uchyla rąbka tajemnicy przyszłości czy też przeszłości w zamian za energię. Jest to zwykła energetyczna transakcja. Tarot mówi co będzie, a osoba zadająca pytanie oddaję mu cząstkę swojej energii. Inni twierdzą, że karty Tarota to jedynie narzędzie, takie jak np. wahadełko, które daje wgląd do świadomości zbiorowej. Tarocista podłącza się za pomocą kart do wiedzy zawartej w polu morfogenetycznym i stamtąd czerpie informacje.

Czym tak naprawdę jest Tarot, tego dostępnymi metodami i środkami nie da się zbadać. Nie można jednak odmówić trafności zawartej w tarotowych wróżbach. To jest właśnie ich największym fenomenem, że tak często mają rację w tym co pokazują. A lęk przed tarotem, może i jest słuszny. Ponieważ znajomość przyszłości nie zawsze jest czymś dobrym i bywa tak, że lepiej nie wiedzieć co nas czeka, tak się po prostu żyje prościej i przyjemniej. Przecież gdybyśmy mieli znać naszą przyszłość, wtedy wszyscy byśmy ją znali, a z jakiś przyczyn wiedza ta została przed nami ukryta. Przynajmniej przed większością z Nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *