Czary i wróżby

Czary i wróżby. W społeczeństwach na małą skalę magia może reprezentować instrumentalny aspekt wiary religijnej. Te same mity — historie, które wyjaśniają pochodzenie ludzi lub ostateczną przyczynę — uprawomocniają religię i magię. Jednak w religii uważa się, że mity mają uniwersalne zastosowanie i służą wspieraniu dobra publicznego. Jak widać w Europie, konflikt ten dotyczył Kościoła i praktykowania czarów. Antropolodzy zastosowali termin czary do praktyk poza Europą, ale konflikt z ugruntowaną religią, który sugeruje użycie tego terminu, niekoniecznie występuje w prostych społeczeństwach

czary i wróżby

Czary i wróżby

Terminy czary i wróżby zostały również zastosowane do magicznych tradycji poza Europą. Chociaż istnieją znaczne różnice w zależności od społeczeństwa i wśród uczonych, którzy używają tych terminów do opisania rdzennych wierzeń, czary zwykle odnoszą się do mimowolnego praktykowania magii, a czary do świadomego praktykowania magii. Uważa się, że czary są mimowolne, ponieważ czasami wiedźma może być nieświadoma tego stanu. Czary mogą mieć dobre intencje („biała” magia) lub złe („czarna” magia). Chociaż tutaj znowu dane terenowe sugerują, że takie rozróżnienie nie zawsze jest jasne.

Wróżenie nie jest tożsame z magią, ponieważ nie dąży się do manipulacji naturalnymi zdarzeniami. Jednak nie jest całkowicie oddzielona od magii. Wróżenie to próba ujawnienia ukrytych informacji poprzez „odczytanie” mistycznej symboliki znajdującej się w zwykłych przedmiotach lub czynnościach. Wyrocznia ujawnia prawdopodobny wynik zamierzonego działania. Osoba, która konsultuje się z wyrocznią, może następnie wybrać działanie, jeśli jest to pożądane, lub może wybrać inny sposób działania, jeśli nie jest to pożądane. Wróżenie niekoniecznie musi oznaczać przepowiadanie przyszłości. Wyrocznia może ujawnić przyczynę jakiegoś problemu społeczności. Ktoś jest czarownicą, a więc jest źródłem krzywdy. Zidentyfikowanie problemu sugeruje jego rozwiązanie: egzorcyzmować wiedźmę. W ten sposób wróżbita korzysta z tych samych mistycznych sił, które używa mag. Ale w przeciwieństwie do maga, wróżbita nie próbuje zmieniać wydarzeń. Raczej stara się wiedzieć, co się stało lub co się stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *